Analógia
"Tudom, hogy miért vagy itt. Tudom, hogy mit csinálsz. Tudom, hogy miért nem tudsz aludni, miért élsz egyedül, és miért ülsz minden éjjel a számítógéped előtt."
Trinity Neónak (Mátrix)
"Lényegében ugyanazt csinálod, mint a csencselős haverod."
A kliensem szerint egyszerűbb lenne simán normálisan csinálni a dolgokat, mint alternatív megoldásokkal visszanyerni néhány minor költséget.
No de hát miért ne köthetne egy ilyen kompromisszumot az ember? Mindenki el tudja dönteni, hogy mit tűr el jobban: ha kifizeti a teljes árat egy készülékért, vagy ha stresszel egy kicsit pár szabály megszegése miatt?
Ugyanígy, miért ne hozhatna valaki olyan döntést, hogy egy napot lekerekítő instázást kifizet a holnap esti edzéssel, esetleg a délelőtti munkaórák eredményességével?
Tolvajok fejedelme
"Tudnod kell, hogy ezek a szabályok olyanok, mint egy számítógéprendszerben. Némelyik megkerülhető. A többit megszegheted."
Morpheus Neónak (Mátrix)
A katalizációs célú piszkálódásomnak az a lényege, hogy a homo oeconomicus szellemisége szerint közelítettem meg a problémát.
Ha belegondolunk, ezeket a döntéseket meg lehet hozni Felnőtt én-állapotból. Lehet racionálisan kezdeni olyan mondatokat, hogy "tűröm azt a feszültséget...", "lemondok arról, hogy...", "vállalom a kockázatot...".
Sokszor csinálunk ilyet, például amikor a lakásfelújítás egyes munkálatait magunk oldjuk meg némi videómegosztós önképzés után, mondván, "nem lesz olyan jó, mintha egy szaki csinálná, és a szabadidőm megy vele, de pénzt spórolok". Itt a célból szedtük ki az anyagot, és lemondunk minőségről. De azt is lehet, hogy mégis a szaki újítja fel a lakást, jó minőségűen és gyorsan (tudom mit akarsz mondani, de ez most egy elméleti levezetés!), csak aztán "nem kérünk számlát". Ilyenkor az eszközhöz tartozó szabálykövetésen spórolunk a pénzért cserébe.
Ne menjünk bele az igényesség, etika vagy anyagiasság témaköreibe: az a lényeg, hogy az előbbi példák mind lehetnek tudatos, autonóm döntések.
Aztán valahogy mégsem azok lesznek.
Vengeful child
„Én gyűlölöm ezt a helyet, ezt az állatkertet, ezt a börtönt, ezt a valóságot, nevezze, aminek akarja! Én nem bírom elviselni tovább!”
Smith ügynök Morpheusnak (Mátrix)
A Bosszúálló Gyermek lényege, hogy valamilyen pszichés egyensúlyt próbál azzal visszaállítani, hogy "na majd én megmutatom neked". Ez az egyensúly inkább valamilyen érzés-jellegű dolog, szociális értelemben hősünk nem nyer dominanciát, nem szerzi vissza az uralmat a helyzet fölött, csak lélekben kapaszkodik a gondolatba, hogy azért nem hagyta magát. Ilyen például, amikor valaki leteremt minket, és nincs erőnk visszaszólni, csak az orrunk alatt morgunk valamit, ami senki nem hall. De legalább mondunk valamit.
"When a person is in his Vengeful Child he's saying, "I'll show you." The Vengeful Child position incorporates not-OK parts of Critical Parent as well as Vengeful Child, a part of the Adapted Child. An active Vengeful Child can be seen by games of NIGYSOB or Blemish; or through, for example, practical jokes. Passive-aggressive Vengeful Child behavior (...).Little Fahrquarh has a stopper of "Feel confused" (You're stupid). He is asked to take the garbage out. In doing so he spills it by the side of the garbage can onto the lawn (Vengeful Child), returns to an irate mother who is screaming, "You stupid ...." He gets a payoff by being called "stupid" (Adapted Child) and at the same time, although he is the underdog (home-base position of I'm not-OK--You're OK), he believes he is "making mother angry by his Vengeful Child actions.Procrastination is another passive-aggressive Vengeful Child maneuver. Just as not-OK rebellion is reflected in Vengeful Child behavior, and OK rebellion is reflected in Free Child behavior, so Vengeful Child is reflected in not-OK antiscript behavior"
A lényeg, hogy a Bosszúálló Gyermek az önértékelése, illetve - saját értelmezésemben - autonómia-érzet helyreállítására törekszik.
Ezzel a rítussal az a baj, hogy valójában nem a szükségleteink, az autonómia-törekvéseink törnek ilyenkor előre, hanem a frusztrációnk. Így a helyzet nem kap megoldást.
Argo
"Svédet meg felszippantotta az a kibaszott magyar valóság. (...)Te csak ne "nyugi"! Tizenkét órája vagyok Magyarországon és romba dőlt az életem!"
A Tejesember a Sofőrnek (Argo)
Ez utóbbi meglátás már afféle szarkazmus akarna lenni, de megnyitott egy újabb réteget. Ha a trükközés nem is, de a frusztráció ott van az életvezetés számos aspektusában: az ember képtelen jó szájízzel elmenni nyaralni 410 forintos euró mellett, megvenni az egészséges kaját, kifizetni a pszichológust vagy bármilyen szolgáltatást, felmondani a lélekölő munkahelyen, kialakítani valamilyen büszke önbecsülésre okot adó munkakultúrát, stb...
Mintha ez a rohadt élet állandóan erről a döntéshelyzetről szólna, hogy mit tudsz megbuherálni: a célokat vagy az eszközöket?
Olyannyira, hogy az ember alapműködésébe is beleivódik a Bosszúálló Gyermek: már nem azért buherál, mert muszáj, hanem mert szokott. Nem azért vesz Németországból törött autót, mert nem tudna kifizetni egy jó állapotban lévő használtat, vagy akár újat. Nem azért nem tartja be a munkavédelmi előírásokat, mert lehetetlen, hanem azért, mert őt már ilyenekkel ne terhelje senki! Nem azért nem válik el a feleségétől, mert akkor egyedül kell újrakezdeni, hanem mert akkor az asszony viszi a vagyon felét. Inkább szenved egy életen át.Mintha az a tény önmagában aktiválni tudná a Bosszúálló Gyermekit, hogy a dolgoknak van ára és következménye.
Megjegyzés: valóban létezik ez a "beleivódás", a TA-ban kontaminációnak nevezik. Azt jelenti, hogy két én-állapot valahogy összecsúszik, és afféle metszetet képeznek. Akkor szokott téma lenni, amikor a Felnőttbe keveredik bele valamelyik másik, ezzel torzítván a racionális gondolkodást, a valósággal való kapcsolatot.
Szeretek ilyenekről elmélkedni. De azért örülök, hogy nem mélyedtünk el ebben jobban. Nem akarom, hogy a srác azzal az üzenettel menjen haza, hogy Mohács miatt vannak időgazdálkodási problémái.
- Cikk a "bosszúalvásról" a Mindseten
- Korábbi írások a mini-scriptről:
- Az Eshtar c. trilógiához írt gondolataim 4. részének közepén kicsit teljesebben ki van fejtve a négy pozíció, azok kapcsolata a driverekkel, illetve a feltételnélküli elfogadás, mint nevelési eszköz előnyei és hátrányai.
- A Covid alatt írt mélypontokhoz írt Kicsit szomorkás a hangulatom máma c. írás, ami leginkább a "megállító", depresszív pozícióra fókuszált
- Ebben a bejegyzésben arról volt szó, hogy sokszor nem tudjuk buherálni a valóságot, úgyhogy az attitűdjeinket szoktuk. Szerintem elég jól összefoglalja az élettel kapcsolatos attitűdöket az Erskine-féle Helyettesítő rendszer. Erről a Riff c. bejegyzés közepén lehet olvasni, a szakképzős szakdolgozatom bemutatójában.
- Az elidegenedésről aránylag sokat írtam, főleg kezdő pszichológusként. A mostani levezetéshez azt hiszem az És mégis mozog a Föld c. bejegyzés áll a legközelebb, ott egy kicsit erősebb a szociológiai háttér, meg egy-két kiút is felmerül. Ha a társadalmi rész érdekel, esetleg érdemes elolvasni az Útinapló1 c. bejegyzést is, ahol finoman célozgatok rá, hogy a "balkáni viszonyok" nem feltétlen állnak meg Röszkénél...
- Példák a buherálásra? Valószínűleg igen sokat lehet találni ezen a blogon, úgyhogy csak a teljesség igénye nélkül hoznék be párat, ami írás közben eszembe jutott:
- Kedvencek temetője: ebben a rövid, szarkasztikus írásban arról van szó, hogy az alapértékekbe csomagoljuk a problémás viselkedésünket, hogy ne kelljen konfrontálódni velük. Itt ugye a célt buheráljuk: nem fejlődni akarunk, csak jónak látszani.
- Merjünk kicsik lenni: ez a régi írás az érettségivel kapcsolatos szorongásról szólt, amit azzal próbáltak enyhíteni, hogy az úgyis könnyű. Ez az üzenet szintén a célokat buherálja - nem azt mondták, hogy szerezzünk erősebb eszközt, hanem hogy nem is kell.
- A True colors c. bejegyzésben a diétámmal kapcsolatos döntésről regéltem, ami inkább rítus-szerű volt, mint eljárás jellegű. A döntés inkább automatizmus volt, mint autonóm. Ez alapvetően egy pozitív, megerősítő jellegű cikk, ami egy kicsit kitér ennek a nagy autonómiának a limitációira is, ám megközelíthető úgy is, hogy itt az eszközt buheráltam kicsit a cél érdekében.
- Végezetül, a saját szakmai fejlődésem buhera mátrixát meg-megmutogattam néha az elmúlt években. A tíz éves összefoglalóban hoztam példákat a valódi fejlődést hozó eljárásokra, és az inkább érzelmi biztonságot jelentő, időt nyerő rítusokra is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése