Úgy emlékeztem, tíz év lassabban telik el
Már van vagy négy bejegyzés itt a blogon, ami azért jött létre, mert valamilyen szempontból elértem egy tízéves mérföldkövet a pályámon (Pygmalion, Gondoltad volna?, Tíz mérföld, Confessio). Akik rendszeresebben olvasnak, valószínűleg már rájöttek, hogy folyamatosan szoktatnom kell magam a gondolathoz, hogy öregszem. Emellett asszem más oka is lehet a "tíz év - fétisemnek".
Néha kiderül, hogy bár nehéz visszakövetni egy-két intuíciót, valójában nem olyan, mintha lamantinok rakták volna össze.
2012-2022
Így írtam én
Elsőnek itt egy kép az elmúlt dekád bejegyzéseinek hálózatából.
Minden bejegyzést egy színes pont jelöl, a színek évadonként változnak, szivárvány sávjainak logikája szerint (hátha valamelyik Soros-szervezet ráklikkel majd a támogató gombra). A periférián a sötétvörös 2013 és az ibolyaszín 2021 és 2022 vannak. Az első évadban még kevesebbet dolgoztam, kétszer ennyi bejegyzésem volt, nyilván nem mindegyik tartalmazott annyi gondolatot, hogy sokat hivatkozzak rájuk. Az utolsó évad intellektuális hasznosságát még nem tudom megítélni, de a hivatkozások sűrűségéből ennyi idő alatt nyilván nem is derülhet ez ki.
Best of the 2010s
A következő képen az évadok szépen szét vannak szortírozva a vízszintes tengelyen, a függőlegesen pedig azt láthatjuk, mennyi hivatkozás oszlik el köztük.
Így első ránézésre azt mondanám, hogy nem meglepő módon az összegző bejegyzések gazdálkodnak a legtöbb hivatkozással. Ami - szerintem - érdekesebb, az az értelmezés. Ezek egyrészt személyes összegzések, mert valami karrier-mérföldkőhöz kötődnek, másrészt szakmaiak is: többségük bázisa vagy gyűjtőpontja valamilyen elméleti sarokkőnek.
- 2013: Itt fekszünk vándor: az '56-os forradalom apropóján írt elmélkedés az egyén és társadalom viszonyáról, beleszámolva a Jungi individuációs processzust.
- Szakmai oldal: volt egy jól sikerült dolgozatom, amiben szerepjátékot elemeztem Jung munkássága alapján. Még párszor használtam is itt a blogon a kollektív tudattalan, individuációs processzus, Hős-archetípus fogalmait, de itt először próbáltam kicsit természettudományosabb és gyakorlatiasabb keretben elhelyezni. Az volt az üzenet, hogy egészen mélyről jön a késztetés, hogy meghaladjuk önmagunkat. Ez az üzenet más elmélkedéseknél is jól jött, úgyhogy ezért van valószínűleg ennyi link hozzá.
- Személyes oldal: nem úgy emlékszem, hogy volt ennek a postnak személyes ihletettsége, de így utólag gyanúsnak tűnik, hogy akad egy nem tudatos réteg is itt. A pályafejlődésemet elregélő Tíz mérföld c. bejegyzésben volt ez a "ki kell tartani" attitűd, amivel az első éveket kezeltem. Van némi iróniája így ennek az írásnak, ami azt fejtegeti, hogy benned van a Hős archetípus, a vezetőid pedig próbálják felhasználni az ezzel járó kitartást és áldozathozatalt. Lehet, hogy volt pár nem tudatosított meglátásom az akkori munkahelyi értekezleteken hallott lelkesítésekről, hogy csodálatos, hogy ilyen hősiesen kitartunk - de amúgy jobb feltételek, jobb fizetés, jobb szakmai perspektíva nem lesz.
- 2014: Banánhéj1 - Okoska + Véreb: ennél az évnél lényegében holt versenyben végzett két bejegyzés. Ezek tematikájukban is hasonlóak: mindkettő afféle szakmai pofára esésről szólt. Az Okoska lényege, hogy megpróbáltam sztrókokat gyűjteni azzal, hogy demonstráltam a tizenéves SNI-s diákjaimnak, hogy milyen okos vagyok, a Véreb meg arról, amikor ezek a sztrókok nem jöttek, vagy ha jött valami, akkor az nem volt pozitív, megerősítő.
- Szakmai oldal: itt olyan negyedik éve dolgoztam pszichológusként, már volt magánpraxisom is, amihez rendes szupervízió is kapcsolódott. Reflektálva az akkori tudásomra, rájöttem, hogy egyáltalán nem minden egyetemről hozott tudás és attitűd hasznosítható a tényleges munkavégzés közben. De arra is rájöttem, hogy nem biztos, hogy mindig az egyetemi felkészítést kell hibáztatni. Ez a szakmai közhelynek számító "ne higgy el mindent, amit gondolsz" megfejtés eléggé fontos volt a további szakmai önelemzések során, amiből írtam is jó párat, gondolván hogy az ilyen kis kulisszatitkok érdekelhetik az olvasókat.
- Személyes oldal: tényleg volt olyan időszak, amikor minden nap megnéztem Clegane haldoklását. Egyrészt azért azonosultam vele, mert én is olyan kiábrándult voltam a szakmaiságommal, mint ő a lovagsággal kapcsolatban. És hasonlóképpen hozzá, én se léptem ki a szolgálatból, csak érzelmileg. Ahogy látom, a Vérebben le is hivatkoztam ezt az '56-os bejegyzést, amellett érvelve, hogy a cinizmus lényegében a fejlődés visszautasítása. Úgy látom, itt már tudatosult, hogy az adott körülmények nem tesznek annyira jót nekem, viszont erre nem a kilépést láttam pozitív megoldásként, hanem a szakmai önismeret megerősítését.
- 2015: Hivatás: ez a bejegyzés 70% Babits Jónás könyve, 25% korábbi bejegyzések begyűjtése, 5% új gondolat arról, hogy a versekbe lehet kapaszkodni, és a segítő szakma nehéz.
- Szakmai oldal: van ez a japán boldogság-fogalom, az Ikigai, amit minden harmadik pályatanácsadáson elmondunk. A nyugati társadalom Venn-diagramokká egyszerűsítette a dolgozói létben elérhető boldogság négy aspektusát: szeretem csinálni?; megfizetik?; jó vagyok benne?; szükség van rá? Ez a bejegyzés lényegében pályaorientációs jellegű, és arról szól, hogy ha azt akarod csinálni, amit akkor csináltam, akkor legnagyobb súllyal a "szükség van rá" fog ülni a pályaidentitásodon, azaz a küldetés- és hivatástudat veri a szakmaiságot és szenvedélyt. Hacsak nem akarsz rövid úton kiégni.
- Személyes oldal: "hacsak nem akarsz rövid úton kiégni". Hehe. Ez a bejegyzés alighanem azt a szerepet kapta, hogy megmagyarázza, miért nem váltok állást vagy szakmát. Volt egy jó földelő funkciója, de valószínűleg elültette valami a bogarat a fülembe, ahogy az addigi összes szívásról szóló blogbejegyzést egy helyre gyűjtöttem. Abban az évben kezdtem másik melót keresni, alaposabban olvasni a tranzakcióanalitikus szakirodalmat, majd be is iratkozni a képzésre; ezzel a "szakma" irányába tolódva (ld. Ikigai).
- 2016: Búcsú a fegyverektől: erre a bejegyzésre a mai napig sokat hivatkozok, mivel ebben részletezem legjobban a TA-képzésen tanult szerződéses modellt. Amúgy főleg arról szól, hogy új munkahelyem lett, a BME. Illetve hogy mi volt a bajom a régivel.
- Szakmai oldal: na, ha van egy olyan dolog, amit próbálj hasznosítani ebből a blogból a való életben, akkor a szerződéses-modell legyen az! Szerintem majdnem minden tanácsadási folyamatomba behozom, mióta tanultam, használtam szervezetfejlesztésre az Ars Ensisben, illetve minden beosztottamnak meg kell ismernie, mióta osztályvezető vagyok. Nem csak elmélet - világnézet! Arról szól, hogy a személyes fejlődésünk és a másokkal való együttműködés szükségszerűen egy rendszert alkot, ami meg lehet fejteni és meg lehet változtatni, vagy fel lehet bontani. A kérdés csak az, hogy mennyire vagyunk ebben tudatosak?
- Személyes oldal: úgy néz ki, volt egy józan pillanatom, és átgondoltam ezt a "ki kell tartani", "áldozatot kell hozni a hivatástudat jegyében", "ne munkahelyet válts, hanem önismereti szintet" szerződést, és kötöttem egy olyat, amire igazából vágytam akkoriban. Szerencsére nem sumákoltam el az önkonfrontációt, hogy én milyen szerepet játszottam az addigi rendszerben. Felnőtt én-állapot; végre.
- 2017: Krédó: ez a bejegyzés elsősorban a vívóoktatói hitvallásomról szól. Nem kell annyira szeretni a vívást, hogy valaki érdekesnek találja, feltéve, ha szívesen olvas pedagógiai dilemmákról és a tanulói ellenállás típusairól, akár inter-, akár intraperszonális konfliktusokban.
- Szakmai oldal: szerintem ez azért fontos bejegyzés, mert egyrészt tanulhatunk belőle valamennyit a játszmákról, másrészt arról, hogy van pozitív hatalom. Sok ember inkább visszaélést, elnyomást, bántalmazást tapasztalt, ergo eleve bizalmatlan az autoritással szemben. Viszont a mi fejlődésünket is gátolja, ha ez alapján konstruáljuk meg a tekintélyről, kontrollról szóló fogalmainkat. A kezdő kollégáim félnek is a dominánsabb tanácsadói stílusoktól, mint ördög a tömjénfüsttől - ez a bejegyzés meg arról szól, hogy ezekre kifejezetten szükség van.
- Személyes oldal: abban az értelemben ez egy kifejezetten személyes bejegyzés volt, hogy az egyik legidegesítőbb mentális szokásomat dolgoztam fel benne. Itt a blogon a mini-scriptnek általában azt az ágát szoktuk venni, hogy magadat hibáztatod, ha nem megy neked valami. De amúgy lehet ám a másikat is hibáztatni! Emberekkel szemben én ezt elég ritkán szoktam, de tárgyak (pl. szegény telefonom a Toxic waste-ben), tárgyiasítható emberek (pl. közlekedés közben road rage) vagy elvont dolgok ("a rendszer", "a szakma", "a gyíkemberek") könnyen lehetnek a célpontjai a saját nem-oké érzésem miatti haragnak. Ebből a megközelítésből ez a Vérebben kialakított konklúzió továbbfűzése, más életszerepbe.
- 2018: Újévi elmélkedés 2: ez a 2017-es év összefoglaló bejegyzése, aminek a végére beszúrtam az Oetting&Hurst-féle "kocka-modellt" a különböző tanácsadói rendszerekről, amellett érvelve, hogy sokféle embernek, sok helyen, sok módon tud segíteni a pszichológia. Néhol még a szakma határain is túllépve.
- Szakmai oldal: ezt a "kocka-modellt" szintén ráerőltetem mindenkire, aki arra adja a fejét, hogy a beosztottam legyen. Ezen keresztül vezetem le a szolgáltatásaink rendszerét, kiemelvén, hogy nem csak az egyszemélyes konzultáció eszközével tudunk segíteni a klientúrának. Egy blogbejegyzés vagy egy gólyatábori program elbírálása is lehet ugyanúgy pszichológiai szolgáltatás. A kocka-modell azóta is segít megteremteni a nagy narratívákat!
- Személyes oldal: nyilván ez a dolog úgy kezdődött, hogy előbb elővettem a pár sorral feljebb megénekelt "hivatást", és azon gondolkodtam, hogy mit adok én a világnak, ha már volt olyan jófej, hogy kiképzett pszichológusnak. Rájöttem, hogy többet, mint amit a munkahelyeken teljesítek, akkoriban kicsit azt is gondoltam, hogy a legfontosabb pszichológiai szolgáltatásom a vívásoktatás. Ez talán azért volt fontos gondolat, mert ezzel a szakmai identitásom lényegében függetlenedett a mindenkori munkahelyeimtől.
- 2019: Tíz mérföld: az első ilyen rebloggolós monstre-visszatekintés a pályafejlődésemre. Akkoriban dobta fel a Facebook egy régi bejelentésemet, hogy kaptam valami munka-félét.
- Szakmai oldal: nem igazán fejtek ki itt fogalmakat, inkább azt lehet megnézni, hogyan lehet ténylegesen felhasználni olyan kifejezéseket, mint pályaidentitás, első- és másodfokú változás. Volt ennek egy pályaorientációs célja, mivel ebben az évben már osztályvezető voltam, dolgoztam a kortárssegítőkkel is, szóval elkezdett gyarapodni azon fiatal kollégák száma, akik védhető állításnak tartották, hogy elértem valamit szakmailag. Gondoltam, hátha tanulságos lenne, ha megosztom, hogyan futott le ez a történet.
- Személyes oldal: ez az aspektus kifejezetten erős; asszem ennél a bejegyzésnél jöttem rá, hogy a régi bejegyzéseim szisztematikus újra olvasásával én is új dolgokat tanulok meg magamról. Ez amúgy elég fontos dolog, ha van lehetőségetek ilyesmire, csak ajánlani tudom! A metakogníció (a gondolkodásról való gondolkodás) az önértékelésünk alapja. A feljebb olvasható Krédóban bemutatott önkonfrontatív kognitív stílus nem kötelező elem, bár ahogy látható, én szívesen alkalmazom.
- 2020: A motiváció éve: ez igazából a 2019-es év összefoglalója, de a "nagy narratíva" miatt önmagában is megállja a helyét, tulajdonképpen a "minek jársz pszichológushoz" sorozat részeként.
- Szakmai oldal: itt a terápiás eszközök és célkitűzések rendszeréről értekeztem, különbséget téve a fejlődés és gyógyulás között. Lényegében ez a szerződés-modell terápiára értelmezett változata. Ez ugye azért fontos, mert az emberek számára csak "pszichológus" meg "terápia" van, de ahogy a fenti kocka-modellből is sejteni lehet, a világ ennél sokkal összetettebb, nem mindenkinek kalapácsa van, és nem minden probléma szög. Úgyhogy ha arra adod a fejed, hogy segítséget kérsz vagy adsz, ezt érdemes tisztázni még az elején. Példának egy kis történetet hoztam a végére a Brainspotting módszerről.
- Személyes oldal: volt ám aktualitása ennek a témának. Ez tulajdonképpen a Véreb 2. Az első osztályvezetői évem nagyjából Ikarosz repüléseként írható le: azt gondoltam, ha az Ars Ensis elnöki posztján helyt álltam, akkor menni fog ez. Annyira jól nem ment, és ez nem is volt rám valami jó hatással. Annyival érettebb voltam, hogy a munkahelyi kudarcokat tudtam ellensúlyozni más sikerekkel. Erre a stratégiára szükség is volt, mert a bejegyzés után két hónappal már nyakunkon volt a Covid, és az aztán igazán begyújtotta a máglyákat!
- 2021: Verziószám: ebben a bejegyzésben a személyiségfejlődés fázisait passzíroztam be a programozás órákon tanult szemantikus verziózásba. Egy fejlesztő haverom egyébként nagyon szellemesnek találta.
- Szakmai oldal: valószínűleg azért van ennyi link ehhez a cikkhez, mert ebben összegzem az Eriksoni fejlődéselméletet, a Super-féle pályafejlődést és a Hudson-féle életátmeneteket. Eriksonnál ez már érett egy ideje, mert hivatkoztam rá jó párszor, de mindig csak darabokban. A másik kettő meg azért volt hasznos, mert perspektívába helyezi a fejlődést, illetve a Motiváció éve c. bejegyzésben írt terápiás hazugságokat.
- Személyes oldal: ez egy novemberi post, és abban a hónapban van a szülinapom. Ha megnézzük az elmúlt évek novembereit, általában merengés és önkonfrontáció van terítéken. Pályaidentitás szempontjából annyit demonstrál, amit eddig is lehetett látni: szeretek pszichós témákat más rendszereken keresztül levezetni, hátha azt jobban be tudja fogadni a kliens. Csak most nem verseket, metált és vívást használtam, hanem szoftverfejlesztést.
- 2022: Confessio: ez egy ugyanilyen monstre reblogging visszaemlékezős bejegyzés, abból az apropóból, hogy júliusban töltötte be a tíz éves kort a diplomám. Ennek apropójából fogtam ezt a tíz évet, és megnéztem, hogy karrierfejlődés szempontjából mit műveltem, és ez hogy látszott meg itt, a blogon.
- Szakmai oldal: ez is egy szakmai összegzés. Supernek igazából három elmélete van, ha úgy vesszük. Legalábbis könnyebben el lehet magyarázni az életművét úgy, hogy a három mérföldkövet külön meséljük el. Külön bejegyzésekben volt erről valami szó, de így egyben még nem lehetett látni. Az értelmezést segíti, hogy próbamunkának használtam a saját sztorim.
- Személyes oldal: mondom, fixálódtam a tíz évekre. De amúgy nekem hasznos volt ezt megírni: ez az önkonfrontáló "szigorú mester" kognitív stílus sajnos azzal jár, hogy könnyebben látom magam lusta és hanyag figuraként. Amellett, hogy ha visszamehetnék az időben, tudnék mit coacholni a régi magamon, összerakni ezt a történetet mégis jó élmény volt, mert azt láttam, hogy a magam módján azért építettem a karrieremet.
- Versus: ebben a 2013-as bejegyzésben regéltem el, hogy miért olyan nehéz kamaszokkal dolgozni. Leginkább az autoritás-krízisről szól, annak minden bájával.
- Szakmai oldal: ez inkább a dinamikus terápiás paradigmákat alkalmazó cikk. Ezekben nem annyira értelmezünk, inkább a pszichés energiákkal (érzelmek, indulatok) dolgozunk. Ezen a szemüvegen keresztül jobban is érthető, mi zajlik le egy serdülőkorúban: egy csomó viselkedésnek nincs is értelme a szó klasszikus jelentése szerint, és csak akkor áll össze a helyzet, ha azonosítod ezeket a dinamikákat. Az elején még arra is kitértem, hogy ennek van idegrendszeri oka is. A cikk még szól valamennyire a kongruencia (hitelesség) és a szerepelvárások konfliktusáról is.
- Személyes oldal: valamikor később azt mondtam, hogy az akkori énemnél sokkal érettebbnek és bölcsebbnek kell lenni ahhoz, hogy az akkori munkámat jól tudja valaki csinálni. A bejegyzés lényegében arról szólt, hogy már beláttam, hogy miről szól a helyzet, de ettől még nem tudtam konstruktívba átfordítani. Később írtam arról, hogy én inkább az a fajta vagyok, aki kifejezetten ragaszkodik a forgatókönyvekhez (Of wolf and man). Egy ilyen személyiséggel egy kamasz SNI-s csoport olyan, mintha leomlott volna civilizáció. Alaposan le kell magad földelni, hogy ebben helyt tudj állni, ehhez pedig nem a könyvek, hanem a tapasztalati tanulás vezet el. A kommentekben Schundi kolléga fel is vetett pár ötletet, de csak évekkel később sikerült felismerni ebben a saját utamat (Alapállás). Legtöbbet talán a vívásoktatás segített nekem ebben, nem a pszichó képzések.
- A kalapács lesújtott: ebben a 2015-ös bejegyzésben egy Sabaton-szám elemzése közben lehet megfigyelni működés közben a szakmai lamantinjaimat. A kihagyott lehetőségek miatti megbánásról szól leginkább.
- Szakmai oldal: itt is dolgozik még a jungiánus dolgozatom, csak most az "isteni ént" használtam központi magnak, kicsit lazán kezelve a pszichológiai elméleteket ezt tettem az önértékelés központi magjává. A másik fő elméleti keret a személyiség objektív és szubjektív aspektusa (ez ugyanaz, amit a későbbi IT-s bejegyzésekben objektum-tulajdonságnak és -viselkedésnek neveztem), a lehetséges énképek. Ezek közül arra fókuszáltam, aki lehettél volna. Sokat hivatkoztam rá, mert akkor még nem olvastam Yalomot és egzisztenciális pszichológiát, csak levizsgáztam belőle és elfelejtettem. De most, hogy már van pár könyvem tőle, sajnos tisztában vagyok vele, hogy ezt az irányzatot sem én találtam fel.
- Személyes oldal: valami életvezetési dilemmám volt talán, de nem emlékszem konkrétumokra. Azt tudom, hogy valamikor volt a világnézetemben egy tűzszakaszhatár, hogy az oly kiábrándító képmutatást és élethazugságokat elkezdtem empatikusabban látni. Talán valamikor itt lehetett.
- Mein Kampf: ez is 2013-as bejegyzés, leginkább arról szól, hogy az identitás természetes működése miatt a társadalomban szükségszerűen kialakulnak egymástól jól megkülönböztethető csoportok, aztán ezek a csoportok hülyét csinálnak magukból a nagy identitáspolitika közben.
- Szakmai oldal: ez a cikk lényegében a Versus kiterjesztése az egész társadalomra. Az autoritás-krízis meg az identitás-krízis nagyjából ugyanabban az időszakban zajlik le, úgyhogy ami maradt még ebből a dinamikából a Versus után, kapott itt műsoridőt. Ami miatt szakmailag sokat hivatkozhattam erre a cikkre, hogy ebben írtam le az Adams-féle identitás-aspektusokat, azaz hogy melyek azok az általános szempontok, amelyek mentén definiáljuk magunkat?
- Személyes oldal: itt láthatóan még nem történt meg, hogy empatikusan is tudok tekinteni a képmutatásra. Így utólag már nem próbálkoznék szociológiai fogalmi keretek közé helyezni ezt, szimplán azt mondanám, hogy elkerülő, passzív-agresszív reakciót váltottak ki belőlem az akkor aktuális társadalmi ügyek. Későbbi közügyekkel foglalkozó bejegyzésekben foglalkoznom is kellett a saját képmutatásommal, révén az azóta eltelt tíz évben is talán egyszer tüntettem az utcán. Talán annyit módosult a dolog, hogy a passzivitásom nem kivonulást, inkább megfigyelő, elemző jellegű megközelítés takar, többnyire.
- A Tout le Monde: úgy látszik a 2015-ös bejegyzések azt örökítik meg, ahogy zenehallgatás közben létkérdéseken gondolkodtam. Ez a bejegyzés halottak napja apropójából született, egy Megadeth-szám adta az ihletet. Asszem ez volt az első olyan bejegyzés, amiben a sorskönyvről írtam, és az utolsó, amiben anélkül tettem volna ezt meg, hogy kaptam volna ebből képzést. (olvasni is lehet ám)
- Szakmai oldal: a fő fogalom a sorskönyv ebben a bejegyzésben. A fő téma pedig az, hogy értik-e az emberek, hogy milyen sorsot jártunk be, hogyan váltunk azzá, akik lettünk? Értik-e a bennünk lévő potenciált? Szerepek kap még az Eriksoni identitás-elmélet is, az '56-os bejegyzésben bemutatott Jungi individuációs processzus sajnos nem, ami így utólag kihagyott lehetőségnek tűnik.
- Személyes oldal: a másik ok, hogy sokat hivatkoztam erre a cikkre, hogy azt gondoltam, hogy van benne egy fontos elméleti szintlépés, de rosszul volt időzítve, így kevesen olvasták. Úgyhogy gondoskodtam róla, hogy tudjanak róla...
- Kínvallatás előírásokkal - "Légy tökéletes": 2017-es bejegyzés, a tranzakcióanalízis driver-elméletéről. Egy fölöslegesen hosszú esetbemutatás ihlette, a kivitelezést pedig a Star Wars és némi megfáradt humor formálta.
- Szakmai oldal: valószínűleg azért hivatkoztam sokat erre a bejegyzésre, mert ebben van a leginkább kifejtve a driver-elmélet. Egyrészt fel van sorolva egy helyen az összes, másrészt részletezve van gyakorlati jelentőségük, a "Légy tökéletes" alaposabb bemutatást is kap némi performance artba hajló megoldás keretein belül.
- Személyes oldal: szeretem lehivatkozni ezt a bejegyzést, mert szerintem vicces, én meg szeretek szórakoztató lenni, ha már úgyis lamantinokkal a fejemben kell éljek.
- Ahonnan nincs kiút: nézd már, ez is egy '56-os bejegyzés, csak 2017-ből! Ez a krízisekről szól, illetve azok szerepéről a személyiségfejlődésben. Arra is kitér, hogy különbözünk abban, hogy milyen válaszokat adunk a krízisekre, és hát nem mindegyikünknek sikerül ugyanolyan jó megoldást találni.
- Szakmai oldal: van a szakképzésen krízis-szakirány, de én nem arra jártam, úgyhogy a téma fontosságának ellenére ez a kevés krízislélektannal foglalkozó cikkek egyike. Valószínűleg ezért is hivatkozik rá sok másik bejegyzés. A változás transzteoretikus modelljével kezdi, amikor még te irányítod a változást, aztán a krízissel folytatódik, amikor a változás irányít téged. A végén már megjelennek a sématerápiás elvek is - ez is egy olyan szakaszhatár, amikor még nem jártam hivatalos képzésre, de az olvasmányok alapján már használni kezdem az elméletet.
- Személyes oldal: 2017 egy ilyen militarista év volt, Kínvallatásban a Star Wars Thrawn admirálisa volt a múzsa, itt meg Szun Ce, az ókori kínai hadtudós. És ebben is van Sabaton. Más személyes ihletettség nincs, szerintem akkoriban sok cikkem elsősorban a vívótársaknak szólt; próbáltam visszaadni a harcművészetnek, amit kaptam tőle.
Grounded theory
Az analitikus elméletek annyira nem voltak a kedvenceim, de láthatóan mélyebb megfejtéseknek gondoltam a segítségükkel feldolgozott írásokat, mint a szimpla ismeretterjesztő forrásokat. Őszintén szólva pont azért nem szerettem az egyetemen őket, mert mindig azt éreztem, hogy keveredik beléjük afféle tekintély-elv, hogy a pszichológus mindig egy lépéssel előtted jár. Erre itt van az első pár év, amelyek arra a kaptafára húzhatók fel, hogy leírok egy történetet, majd okosan elmagyarázom, hogy mi történik benne valójában.
Pályafejlődés
A személyes, elsősorban pályaidentitás-jellegű építkezés egészen hasonló utat jár be.
Ehhez a narratívához a Kaszálás vol.2 című bejegyzésben idézett munkavállalói érettség kategóriáit választottam. Csipetnyi fűszerként megjelenik az Emberi játszmákban olvasható rituálé és eljárás fogalma is. Ezek közül az eljárás a Felnőtt én-állapotban történő valóságkezelést jelenti, a rituálé pedig egy forgatókönyv nem feltétlen tudatos követését, valamilyen pszichés egyensúly érdekében.
Nézzük meg konkretizálva, úgy talán követhetőbb!
A következő szint a "nem is vagyok ám olyan jó ebben" önkonfrontációk (Okoska és Véreb cikkek), amelyeknek a konklúziója már inkább hasonlít egy eljáráshoz. Lényegében arra jutottam, hogy akkor talán növelni kéne az érettséget. Mivel a hozzáálláson kellett változtatni, itt a pszichés érettségről van szó.
Az első években ment a szakképzés, sok új szakmai tapasztalat, úgyhogy a szakmai érettségem tovább erősödött. Nem is írtam már annyit kifejezetten munkahelyi témákról, amit én inkább pozitívnak tartanék. A pszichés érettségemet inkább a vívóegyesület vezetőjeként erősítgettem, ami a pályaidentitásom önállósodását is segítette.
Az élet Makarenkói pofonjai után - úgy néz ki - azt csináltam, ami egyszer már bejött: foglalkoztam a pszichés érettségemmel. Lényegében az összes sűrűbben hivatkozott bejegyzés - és ez is - önismereti témák köré szerveződik.
Ezt a személyes narratívát olvastam ki a kereszthivatkozásokból.
Nyilván nem kapjuk meg ezeket készen, csak mert fizetünk, de a megfelelő téma a megfelelő kapcsolatban a megfelelő módszerrel azért könnyebben szárnyra kap, mint amikor este írogatsz magadban.
Azt mondta a töri tanárom, hogy a történelemben nincs olyan, hogy "ha".
Összefoglaló
Összefoglalva az összefoglaló bejegyzést, az idáig olvasható kisesszében áttekintettük az elmúlt tíz év szerzői oldalról fontosabbnak tűnő bejegyzéseit. Két fókusz volt: a szakmai mondanivaló, és a személyes témák, a pályaidentitásra szűkítve.
A szakmai oldal a teoretikus irányból egy kicsit hétköznapibb értelmezési keret felé hajlott. Ahogy távolabb kerültem az egyetemista éveimtől és elmélyedtem a gyakorló szakember szerepében, változtak a válaszok is arra kérdésre, hogy mit mondhatnék. Amennyire fel tudom idézni, ez nem igazán volt tudatos.
A pályaidentitás alakulása szerintem inkább nekem volt izgalmas téma, mint másoknak, habár van, aki szívesen olvas esettanulmányokat. Ez a sztori egy amolyan "magad uram, ha szolgád nincsen" self-coachingnak a lenyomata.
Folytatása következik
Hát, ezt a témát nem igazán sikerült befejezni: amellett, hogy elgondolkodtató volt ilyen meta-analízist csinálni a saját gondolkodásmódomon, van ennek a dolognak egy másik fele is, csak átollóztam egy következő bejegyzésbe. Az arról szól, hogy mely bejegyzéseket nézték a legtöbben, és vajon mi izgalmas lehetett bennük?
Szóval asszem átállok az önállóbb bejegyzésekre, ahol a fontos infók egy helyen vannak.
------------
Kaptok jutalmul metált. Legalábbis ha kivárjátok, amíg Joakim másfél percig halandzsázik svédül.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése