A bejegyzés mögötti sztori
"Most nagyon ott kell lennem fejben. Ha fáradok, hibázok. Ha hibázok, bajom lesz belőle."
"Olyan ez az életmód, mint kötésből vívni. Akárhány technikát tanultam, úgyis minden a reflexeimen múlik!"
Nyilván azért gondolok ilyeneket, mert a felhalmozott teendőim nagy része az edzőtáborhoz és a víváshoz kapcsolódik.
Ami miatt viszont úgy gondoltam, hogy akár lehetne is erről írni, az hasonlatban felismert igazság, hogy az időgazdálkodási trükköknek is körülbelül annyi hasznuk, van, mint a lekötésre írt technikáknak. Ha lassú vagy, akkor nagyjából mindegy, hogy mit tanultál a tréningen.
Az életmód
"A mai bizonytalan világban én a vívásban találtam meg a kontrollt. A párbaj kontextusán belül végre én tartom a kezemben- a kard által- a sorsom, és csak tőlem függ, hogy élek-e vagy sem."
Eisenhower nevéhez kötjük azt az priorizálást segítő táblázatot, amiben fontosság és sürgősség mentén kategorizáljuk a teendőinket. Minden kategóriához van egy-egy tanács, hogy mi lenne a legjobb eljárás az adott feladatokkal.
Meg vannak nem fontos dolgok is, amiket valahogy próbálunk kigyomlálni a saját listánkról.
Vívás szempontjából ez utóbbiak nem lényegesek, révén önvédelmi helyzetről van szó, tehát akármi akármilyen tempóban történik benne, az biztos, hogy fontos.
Kezdjük az egyszerűbb helyzettel, a vívótávolsággal, illetve ahogy az Eisenhower-mátrixban látható, megtervezhető fontos + nem sürgős feladattal. Csináltam hozzá egy menő rajzot is:
Itt azt látjuk, hogy a két polgártárs legalább egy lépésnyire van attól, hogy valami sebzés legyen a dolog vége. Ez a lépés annyi időt jelent, hogy:
- ha a másik támad, akkor felismerje az ingert ÉS előhívja az annak megfelelő védekezési formát ÉS végrehajtsa. Nagyjából ez a követési távolságnak is a lényege az autópályán. Ennek egy része gyakorlással fejleszthető, de a reakcióidőnek mindig is lesznek fizikailag determinált részei, szóval nem véletlen, hogy vívásban, vezetésben és priorizálásban is javasolnak egy egészséges távolságot.
- kitaláljunk olyan ravasz terveket, hogy egy támadással vagy "hibával" mozgásra provokáljuk az ellenfelet, aki remélhetőleg abba a pozícióba kerül, amire nekünk van egy remek ötletünk.
Az Eisenhower-mátrixot amúgy egy Covey nevű szerző tette széles körben ismertté, A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása c. könyvében. Covey szerint azzal jársz jól, ha ebben a tervezhető kvadránsban próbálod élni az életed, és elég kevés fontos dolog van, amit nem azért kell megcsinálni, mert mostanra időzítetted, hanem mert hirtelen sürgős lett. Mint mondjuk az ellenfél azon támadása, ami sajnálatos módon átlát a provokációnkon. Ez utóbbi érv inkább a XVI. század olasz vívómestereitől származik, akik egyetértenek Covey-val.
Hogy mondjak egy közelebbi példát, az általam oly sokszor emlegetett Szerződés-modellel való munka is leginkább ebben a távolságban működik, mert akkor lehet rá reflektálni, akkor lehet boncolgatni a különböző keresztkérdésekkel.
Nem véletlen, hogy a krízistanácsadásban egy kicsit másképp dolgoznak.
Mi van akkor, ha mégis kihág az ügy sürgőssége és fontossága, és úgymond lekötésbe kerülünk?
Ezen a képen azt látjuk, hogy a két polgártársnak már nem nagyon kell lépéseket tenni a másik irányába, és igazából a kardjuk helyzetén múlik, hogy meg tudják-e védeni magukat, illetve tudják veszélyeztetni a másikat. Amit ez a gyakorlatban jelent, hogy:
- az információ forrása megváltozik. Itt már annyira közel vannak egymáshoz, hogy nem látni, hogy pontosan mi történik. Helyette az egyensúlyérzékre, illetve a karok idegpályáin visszatérő információkra tudnak alapozni. Ez az ún. kardérzék, amiből meg lehet állapítani, hogy a másik erős vagy gyenge a kötésben, illetve készül-e leválni róla.
- ez utóbbi miatt gyakori, hogy az ember figyelme nagyon fókuszált lesz. Bizonyos értelemben nagyobb kontrollt érez, mert tudja, hol a másik kardja, érzi, hogy a másik inkább védekezni vagy támadni akar-e, és tudja, hogy a másik aránylag kevés trükköt tud megcsinálni anélkül, hogy közben ő is veszélybe kerülne.
- ám a kontroll könnyen lehet szimmetrikus. A ő szándékait se könnyű elrejteni, neki is óvakodnia kell, hogy ne kerüljön veszélybe. Elvileg ez egy megoldható feladat, az általunk igen kedvelt német vívókönyvek tekintélyes része ilyen helyzetekre hoz javaslatokat. Ezek edzésen többnyire nem jönnek be, még ha az ember jól is ismeri ezeket a technikákat. Ezen a távolságon lényegében a gyorsaságon és pontosságon múlik minden, tehát itt az idegrendszer más részeire alapozunk. Itt az izommemória segít és az erőnlét.
- az ábrán igazából keresztezést látunk, nem rendes lekötést, ám ettől függetlenül sejthető, hogy ilyen távolságban a kardok már nem feltétlen használhatók eredeti funkciójuk szerint. Szerencsére ezek is sokoldalú fegyverek, így ha valaki jártas birkózásban, tőrharcban, páncélos technikákban, bizony előnye van...
Hogy életvezetési stratégiaként tud-e ennyire megosztó lenni, arra később kitérnék.
Tegyük fel, hogy a hétköznapokban is meg lehet oldani úgy a sürgős+fontos dolgokat, ahogy meg lehet nyerni a kriegelést (ez a lekötésből való vívás neve) is!
Az előzőek alapján a következőket kell tennünk:
- Mindset-váltás, reziliencia: tudatosítani, hogy más helyzet, más információk alapján, más eszközökkel oldható meg. Bírni a feszültséget rugalmasan: elhajolsz a szélviharban, és fölegyenesedsz, ha elmegy.
- Fókuszáltság és koncentráció: pontosan ismerni kell a feladatot, képességeinket, mentális és fizikai értelemben is. Képesnek kell lennünk az erőforrások mozgósítására.
- Készség-szintig drillezett szokások: nem most kell kreatívnak lenni. Azt kell csinálni, amit álmodból felkeltve is tudsz.
Sikerült megoldani az időszak összes kihívását. Ám ami a hibaszázalékot illeti, én is meg tudom erősíteni a mesterek és Covey intelmeit: nem jó a sürgős+fontos kategóriában élni!
Akkor mégis miért csináljuk?
Én a körülmények áldozata vagyok
Gyanítom, hogy sokak szerint egy betanított csimpánz is képes lenne négy kategóriába osztani a teendőit két egyszerű szempont szerint.Én is sokat hallottam már erről az eszközről, használtam is, olykor egész jó eredményekkel, azt' most mégis itt vagyunk.
Mégis elkezdtem olyan szófordulatokat használni, mint "terápiás mikro-agresszió", amikor egy projektben nagy hangsúlyt kapott ez a szemlélet.
El lehet várni egy egyetemistától, hogy állítson be prioritásokat. Ám van ennek egy olyan összetettsége, amit általában nem magyaráznak el a mátrixszal együtt.
Szóval ha valaki szimplán rádvakkant, hogy "csak be kéne osztani az időt", akkor az vagy nem lát bele eléggé e feladat mélységébe, vagy csak szimplán fel akar piszkálni benned valamit.
No persze, hazugság lenne azt állítani, hogy mindegyik lekötési távolságba kerülő egyetemista vétlen áldozat lenne, akit kiéget az élet! Ez néha önkéntes.
Gimme fuel, gimme fire
"On I burnFuel is pumping enginesBurning hard, loose and clean"
Metallica: Fuel
Tudományos igényességű megfigyelést, kutatást meg pláne nem végeztem, ám felidézve ezeket a beszélgetéseket, gyanúsan ismerősen csengenek. Abból a tételből, ami a csúcsélményről, közismertebb kifejezéssel flowról szól. Ennek az állapotnak az alábbiak a jellemzői (elkerülendő a plágium-kérdéseket, ezt a wikipediáról másoltam ki):
- az illető képességeivel összhangban lévő, egyértelmű célok,
- a tudat erős fókuszáltsága,
- az öntudatosság tudatos észlelésének feloldódása; az Én-tudat eltűnik (zen érzés),
- az időérzékelés megszűnik,
- azonnali válasz a tevékenység alatt felmerülő jelzésekre (visszacsatol),
- egyensúly az egyén képességei és a feladat nehézsége közt (a feladat nem túl könnyű, de nem is túl nehéz, éppen jó),
- a szituáció feletti kontroll föladása – nem fél a menet alakulásától, a jelen a lényeg,
- a tevékenység belülről jutalmaz, siker élmény, ezért nem megterhelő,
- az illető teljesen elmerül abban, amit csinál, azonosul vele.
Asszem itt az a fő kérdés, hogy ilyen helyzetben az utolsó pillanatra, lekötési távolságra alapozó egyetemista fejében is megvan-e az a gondolat, mint amit a bevezetőben írtam? Az ő feje felett is ott lóg Damoklész kardja, hogy ha elmérte a távolságot, akkor baj lesz?
...amúgy ez a bejegyzés várhatóan a hónap utolsó napjára lesz kész. Ahogy a legtöbb. Nyilván lehet vita tárgya, hogy egy ilyen blogra szánt bejegyzések hol helyezkednek el a két tengelyen, de azért ez a bejegyzés elég nehezen valósulhatott volna meg önirónia nélkül... :D
- Vívódás: itt az olasz mesterek gondolkodásmódján keresztül törekedtem bemutatni a konzultációs stratégiát. Az a lényege, hogy a kliens ellenállására nem lehet rögtön konfrontációt küldeni, hanem előtte ki kell manőverezni, hogy a fejlődni akaró én-része átvehesse az előnyt.
- Köt(őd)és: itt ezt a lekötési távolságot egy egészen más helyzetre hoztam metaforaként - a párkapcsolatban megjelenő kontrollra.
- No more lies: erre utaltam akkor, amikor egy feladat fontosságát boncolgattam. Egy cél több arcot is ölthet, aszerint, hogy mennyire kötődik hozzánk személyesen, és milyen szükségletek állnak mögötte.
- Free speech for the dumb: a mostani bejegyzés logikája szerint itt arról olvashatunk, hogy az ember leköt, amint tud (megy sürgős+fontos kategóriába), mert így tud kontrollt szerezni. Amúgy a Dunning-Kruger effektushoz írtam ezt afféle elmélkedésként, amellett érvelve, hogy nem mindig jó stratégia sokáig készülődni.
- A kocka el van vetve: a mostani bejegyzésben nem volt róla külön szó, de az az okos taktika, hogy ha nem szeretsz kötésből vívni, akkor vonulj ki belőle. Ez nem azt jelenti, hogy vonulj vissza, mármint vissza ugyanoda, ahol voltál. Ez utóbbi hibáról szól ez az írás: amikor valaki a döntési folyamatban elbizonytalanodik, és visszalép cselekvési szakaszból tervezésibe, mintha ezt nem büntetné úgy az élet, mint amikor belealszunk a kriegelésbe. Lehet hogy nem ugyanúgy, de bünteti.
- Elmúlt a legénykor: a bejegyzés második felében vannak a sorskönyvi folyamatok, időhöz való viszony, ill. az ezekhez kapcsolódó szorongások. Be vannak linkelve a sorskönyvről, driverekről szóló írások is, igazából azokkal teljes a történet. Ha a legénybúcsú poénok nem érdekelnek, csak szimplán szeretnéd megismerni az elméletet, a BME-s blogon kicsit tömörebben szedtem össze, a További írások között megtalálod a linket.
- Story of my life: már javában okítottam az egyetemistákat arról, hogyan ússzák meg könnyebben az egyetemet, amikor én még mindig pengét váltottam az ELTE-vel. Ahogy ígértem, ebben a bejegyzésben olvasható a legutóbbi szakdolgozatleadás kabaréba illő története.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése