2025. január 19., vasárnap

2024 záróköve

Az előző, 2024-es évre visszatekintést visszatekintést ezúttal úgy képzeltem el, hogy amellett, hogy értékelem az év elején tett célok teljesülését, megosztok kicsit a cikkek és témaválasztások hátteréből, egy kicsit rendszerezem is azokat. Ezúttal nem egy rejtett mintát keresek, hanem próbálom megmutatni a gondolkodásmódot, amely mentén a XII. évadban kísérleteztem valamilyen tudatos szerkesztői munkával.

Miről volt szó 2024-ben?

Azt mondják, hogy a vizsga az utolsó alkalom, amikor még taníthatunk valamit a diáknak - ennek analógiájaként az évet összegző bejegyzésben még hozzátennék egy kis tartalmat az év 11 írásához.

Az előző évadban gondolkoztam el rajta először, hogy a bejegyzések alkothatnának valamilyen rendszert, amelyek lazán szerkesztve ugyan, de egy témából erednek. 

Ez a téma a Szerződés-modell működése volt, révén a munkámban is az a világítótorony, és szerintem hasznos lehet az emberek számára, ha olvasnak annak hátteréről, hogyan változtathatnak a problémáikon. Némelyiken, legalábbis.

Azt már annyira pontosan nem álmodtam meg, hogy milyen rendet követ majd a szerződések különböző aspektusainak bemutatása. Sok oldalról lehet közelíteni. Hogyan kötöd meg? Miért kötöd meg? Hogyan tartod be? Hogyan nem tartod be? Honnan tudod, hogy teljesült?
Igazából ezek a hangsúlyok aszerint váltogatták egymást, ahogy a saját életemben és munkámban fókuszba kerültek.

Az éves munkát egységesítő rendszert nem használtam valami tudatosan az év folyamán, pedig már az első, True colors c. bejegyzésben bemutattam:

"Gyakran emlegetem az egyik coaching-képzésről származó jegyzetem bölcsességét: nem minden változást kell végiglelkizni. A változás lényegében annyit tesz, hogy az ember összehangolja a céljait, lehetőségeit és viselkedését."

Annyit tennék hozzá, hogy ugyanezen a képzésen a coaching és pszichológia kapcsolatáról is volt szó. A "miért" gyakran nem tudatos, úgymond a vízfelszín alatt rejlik, ezért azzal már a pszichológia foglalkozik. Ebben a rendszerben a "miért" két csoportra oszlik: az érzelmekre és a hiedelmekre. Az érzelem, motiváció és szükséglet gondolom nem igényel tisztázást, a mélyebben rejlő meggyőződések hatásával foglalkozó Unforgiven c. bejegyzésben az alábbit írtam a hiedelmekről:

"A hiedelmek esetünkben elnagyolt, de igaznak és logikusnak tűnő leírások, szabályszerűségek a világról, önmagunkról, kapcsolatokról, stb. Némelyik megkeseríti az életünket, mivel a valóságészlelés, célkitűzések, úgy általában a gondolkodásmód hozzá igazodik, így gyakran hoppon maradunk."

A jegyzeteim alapján a célokat nem befolyásolják a felszín alatti tényezők, de őszintén szólva a tapasztalataim és a logikai is abba az irányba terelnek, hogy a jegyzeteimben lehet a hiba. Egy vívós anekdotám pont arról szól, hogy a taktikámat inkább a drivereimre (amik tulajdonképpen sorskönyvi hiedelmek) alapoztam, mint a konkrét párbaj-helyzetre. A bejegyzés végén majd megosztom.

A félig tudatosan szerkesztett évad lényege tehát, hogy a céljaink, döntéseink mögött meghúzódó Szerződés-modell különböző arcait mutatja be, cikkenként más-más hangsúlyt helyezve a coaching-pszichológiából átvett döntési tényezőkre.

Íme, ez volt a 2024-es év tartalomjegyzéke, és a benne meg-megjelenő rendszer:

BejegyzésCélViselkedésKörülményekHiedelemÉrzelem
True colorsJól diétázniViselkedéses sztereotípia, automatizmusKarácsonyról megmaradt csoki; Diétás könyvBármennyi édesség elfogyasztása visszaesés;
A visszaesés gyenge jellemre vall
Bizonytalanság, szégyen
Free speech for the dumbGyors és hatékony döntést hozniBelevágni vagy Kivárni?;
Halogatás
A helyzet jellege: a hiba és a késlekedés következményeiCsak akkor cselekedj, ha biztos vagy a tudásodban;
A buta ember elhamarkodott;
A bizonytalanság lehet az intelligencia jele;
Szakértőnek kell lenned hogy véleményed legyen
Szorongás
A kocka el van vetveJó döntést hozni;
Csökkenteni a feszültséget
Túlzott infó gyűjtésHosszú döntési folyamat várakozó fázisaCsak az a jó döntés amin sokat töprengek;
Nem tudok jó döntéseket hozni
Bizonytalanság;
Szorongás
UnforgivenElismerés, valahová tartozás eléréseKemény, túlterhelő munkaSok helyről hiányzik valamilyen munkaCsak akkor szeretnek, ha hasznos vagyok. Akkor vagyok hasznos, ha önzetlenül minden erőmet bevetem.Magány
Csak önmagát nemStabil pozitív önértékelésAltruizmusSzenvedő barátok, családtagok, stb.A saját szükségletre figyelni önzőség
Mások szükségleteire figyelni nemes dolog, tehát szeretni és becsülni fognak
Narcisztikus önbizalom
No more liesBiztonság (=veszteség, konfliktus, kudarc elkerülése)HalogatásVálasztható saját és külső célokHa valamihez nincs kedvem, akkor külső motivációról van szó;
Ha az akadály vagy motiváció külső, akkor nem vagyok felelős
Frusztráció; Szorongás; Szégyen
PengeélenKontrollKemény munka, utolsó pillanatos mentések
Krízisteremtés és - menedzsment
Sok munka, szűk határidők"A határidő a legjobb múzsa";
"Arra van időd, amire akarod"
Szorongás;
Fókuszáltság; Zavarodottság;
Flow
Útinapló4Jól kijönni másokkalKezdeményezés / Alkalmazkodás;Random összeállt csoport"Akkor vagy sikeres, ha a te igényeid szerint tudod alakítani a dolgokat" vs "Akkor vagy szerethető, ha hagyod hogy mások igényei alakítsák a helyzetet"Öröm; Szorongás; Csalódottság; 
I fight depressionMegküzdeni a depresszióvalTúlkompenzáló;
Elkerülő;
Passzív;
Megküzdő
Távolabbi szociális környezet (FB)A lelki betegségekkel való küzdelem szenvedést és tűrést jelentDepresszív érzelmek
HűségÖnazonos döntést hozniHalogatás;
Tétovázás;
Rumináció
ElköteleződésHa kiszállok egy rossz együttműködésből, megváltoztatom a véleményem vagy a célom, azzal elvesztem a becsületemSzorongás
Buhera mátrixHelyes időbeosztás, élvezetes életHalogatás
Csencselés
"Buherálás"
Sok munka;
Magas árak
Ha betartom a szabályokat, rosszul járokFrusztráció

Őszintén szólva imponál, hogy ezúttal nem lamantinok hordták össze a mondanivalómat, és egy-egy téma visszajön, más oldalról. Annak is örülök, hogy visszatekintve nem csak a személyes ihletettség, hanem a gyakorlat is képviseltette magát.

Olyan igazi rendszernek azért csalás lenne ezt nevezni. Az igaz, hogy a Szerződés-modell, és a "hogyan oldjuk meg a lelki problémáinkat" témakör kicsit feszesebbre húzva jelent meg 2024-ben, de ezt a táblázatot konkrétan bármelyik évre rá lehetne húzni, és értelmes dolgok jönnének ki belőle. Olyan nagy koherencia meg nem biztos, hogy van benne. 2025-re mondjuk van egy ötletem az összefüggő írásokra...


Nagy tervek

2024 elején tűnődtem azon, hogyan lehetne magát a blogot fejleszteni. Egyrészt volt a kiegészítő média az Instával meg a Facebookkal, felmerültek további platformok, de igazából a szerkesztés felé sikerült lépést tenni - ahogy ez előbb összefoglaltam, a kamerák ezúttal a célkitűzésekre, döntési folyamatokra, a tervek végrehajtására irányultak.

Ennek két ihletettsége van.

Egyrészt, ahogy az előző előző évet lezáró bejegyzésben említettem, felmerült, hogy az itteni írásokból össze lehetne rakni egy könyvet.
Nos, ahogy egy nálam jelentősen gyakorlottabb újságírói csapat fogalmazott saját, ehhez hasonlatos céljairól: "nem kell félni, nem fogjuk kinyomtatni az internetet". Ők egy bookazine-t raktak össze a cikkeikből, melyek pedig elég jó cikkek, és mégis hozzá kellett nyúlni az anyaghoz. Ezek után már nem csoda, hogy az én könyvírói ambícióim hamar megtanulták, hol lakik a magyarok Istene! 
Egy csomó bejegyzés már nem állja meg a helyét több év távlatból. Volt, hogy alig egy-két bekezdést hagytam meg valamelyikből, és azt is átírtam. Egy korábbi bejegyzésben a Metallica riffjeihez hasonlítottam ezeket a szövegeket: valahogy jól hangzik abban a pillanatban, de nem biztos, hogy megmarad ilyennek. És ahogy az All nightmare long is egy flamenco improvizációból indult, valószínűleg itt is lesznek még komoly hangsúlyeltolódások.
Abban nem vagyok biztos, hogy 2024-ben sikerült olyan "riffeket" gyártani, amiken kevesebbet kell majd dolgozni, de törekedtem rá, hogy legalább ugyanarra az albumra készüljenek. Szerkesztői munka során ugyanis kissé bosszantó volt, hogy egy téma aspektusainak levezetései között olykor 3-4 év telt el, ami közben változtak az asszociációk, akár elméleti keretek is. Szóval most egy kicsit szorosabbra vettem az asszociációs fókuszt. 

A másik téma, ami erősen meghatározta 2024-et, a lakásvásárlás volt. Már évek óta megjelent itt is a téma, végül sikerült összegyűjteni a belépő szinthez a pénzt, úgyhogy vettem magamnak egy lakható cipősdobozt. Azóta is azon dolgozom minden szabad időmben.
Így nem maradt időm könyvet írni, viszont lehetőségem volt megtapasztalni a nagy elköteleződésekkel kapcsolatos érzelmi hullámvasutakat és tépelődéseket. Az ezekből leszármaztatott elmélkedések és következtetések jónéhánya jelent meg itt, a blogon is. Jelenleg még zajlik a felújítás, úgyhogy a költözés krízise már 2025-be csúszott át. Lehet hogy megvan ennek az évnek a tematikája...?

Egy másik 2024-es projektem az Inga caféban való szereplés volt, amit Szabolcs barátom szervezett. Ő sci-fi író is, az Eshtar-sorozat volt az első műve, anno írtam én is róla pár bejegyzést. Érdekes beszélgetéseink kerekedtek vallás és pszichológia kapcsolatáról, olyannyira, hogy meghívott az általa vezetett beszélgetős estre. Ím, itt a felvétel:


Azért éreztem némi izgalmat közben, nem is sikerült szerintem minden gondolatot rendesen levezetni. Viszont a készüléshez olvastam egy nagyon érdekes cikket, ami szerintem a könyvhöz is jól passzolna, úgyhogy szerintem annak feldolgozását beépítem majd a 2025-ös blogolásba is.

Már ha lesz időm rá lakásfelújítás és költözés mellett.


2024 elején megfogalmazott fejlesztések

Végezetül: voltak elképzelések a blogolásról a lakásvásárlástól, könyvírástól és egyéb személyes dolgoktól függetlenül is (na jó, a könyvírástól ezek annyira nem függetlenek). Év elején meg is fogalmaztam pár változást.
Ezek a fazonigazítások igazából már 2023-ban elindultak, csak az évet lezáró bejegyzésben köteleződtem el amellett, hogy kicsit változtatok az írásaim formáján.

Állítólag az evolúció-biológusok nagy kérdése, hogy "a forma határozza meg a funkciót, vagy funkció a formát"? A második verzió mellett tettem le a voksom: szerettem volna könnyebben olvashatóvá tenni a bejegyzéseket, és ehhez a célhoz igazítottam azok formáját. Azóta próbálgattam ezeket az elképzeléseket, és rájöttem, hogy az írhatóságot viszont nem mindig könnyítik meg. 

Szóval, mire szerződtem magammal?

1, Inkább vertikálisan haladok egy témával, mint horizontálisan. Ez azt jelenti, hogy egy konkrét témának a részleteit igyekszem bemutatni, nem a témával analóg dolgokat. Ezt mondjuk abból lehet látni, hogy a cikket fő mondani valóját össze lehet foglalni pár összetett mondatban.

Főleg a rövidebb, leginkább egy ötlet magyarázásához kifejtett cikknél ez egész jól sikerült, a komplexebb írásoknál viszont úgy tűnik, hogy egyszerre több mondanivalóm is volt. Egyrészt fontos volt a jelenség bemutatása, másrészt annak elméleti magyarázata is. Utána a lehetséges megoldások, illetve az egésznek keretet vagy fordulatot adó analógia, ami vagy életszerűvé, vagy humorossá, esetleg eredetivé teszi az ötletet. 

A konzultációkon ezek az analógiák gyakran tényleg átfordítják a beszélgetést, lehámozzák a szigetelést azokról a drótokról, amikkel dolgozni akarunk (megint egy analógia). Asszem úgy tudom hitelesen bemutatni a munkámat, ha nem hagyom hátra ezeket. Azt még ki kell találni, hogy mi a hitelesség/olvashatóság ideális aránya.

2, Lényeges elméletek egy helyen. Az volt a cél, hogy szakítsak azzal a szokásommal, hogy a bejegyzés megértéséhez meg kelljen nyitni más bejegyzéseket, külső cikkeket is. Menet közben rájöttem, hogy ennek azért kell legyen valami aranymetszése: ha a bejegyzések 2/3-át a Szerződés-modellre alapozom, akkor mégiscsak túlzás mindegyikben részletesen kifejteni ezt az elméletet. 

3, Kapcsolódó cikkekhez útmutatás. Itt attól a szokásomtól akartam megválni, hogy a folyó szövegben belinkelek valamit. Hasznosabbnak éreztem a cikk végén egy rövid ajánlót írni a kapcsolódó bejegyzésekhez, kifejtve, miért lehet releváns. Főleg, ha az asszociáció nem evidens.
Ehhez a megközelítéshez szinte kényszeresen ragaszkodtam az óévben, s bár néha úgy éreztem, hogy lassítja a lehetőséget, hogy minden kapcsolódó szöveg időben megnyitásra kerüljön (pl. a most éppen feldolgozott 2023-as évzáró is csak a végén lesz, amikor már annyira nem aktuális), inkább elégedett vagyok vele, úgyhogy megtartom.

A 2024-es cikkek (pirosak) és a kapcsolódó írások. Klikkeléssel nagyítható.

4, Lényegkiemelés. Ezzel a release note-okhoz javasolt formátummal utoljára az előző évvégi összefoglalóban találkozhattál. Valószínűleg tényleg jobban scannelhető így egy szöveg, de alighanem a release note és a pszichológiai ismeretterjesztés egészen más műfajok. Nehezen rakok össze olyan szöveget, amelynél egyértelműen meg tudom mondani, hogy melyik mondat kulcsfontosságú, melyik alátámasztó-jellegű, és melyik az, amelyik csak részletezés.
Egy-két helyen alkalmaztam csak ezt a megoldást, amikor az volt a benyomásom, hogy egy másik szakembernek még követhető ez a szöveg, de kicsit sok már az elméleti levezetés annak, akinek nincs előképzettsége. 

5, Instagram. A közösségi médiában való jelenlétet sajnos erősen elhanyagoltam, ám a cikkek fejlesztése szempontjából jó élményeket hozott a 2024-es instázás. Mindegyik bejegyzéshez készült képes összefoglaló, egy kivételével még reels is. 
Egyrészt jó élmény a mondanivalómat karcsúsítani, esetleg kijelölni a cikk egyik rétegét fő sodornak, találni hozzá vizuális megoldásokat, zenét. A kreativitásom még nem igazán terelődött mederbe: a bejegyzésben illusztrációnak használt képek és az instás képi világ olykor köszönő viszonyban sincs egymással, és a lényegkiemelés is időnként inkább kicsontozásnak tűnt, de ettől még jó buli ez.
Talán nem is azoknak van lényeges tartalom ezekben, akik még nem olvasták a bejegyzéseket, hanem azoknak, akik már igen. Valószínűleg ez fordulna, ha előbb lenne meg az insta, mint a bejegyzés, de ahhoz jobban megtervezett bejegyzések kellenének (egy csomószor akkor jönnek a legjobb részek, amikor éppen írom a szöveget).
Ha érdekel, itt találod: https://www.instagram.com/mitmondhatnek/

Ööö...2025

Abból kiindulva, hogy január lassan eltelik, annyira nem tudom jelenlég még pörgetni az írogatást. Emiatt elég nehéz átgondolni, hogy ezekből a reflexiókból mit viszek tovább pontosan.

Egy kicsit jobban beleláttam abba, hogy tartalmilag és vizuálisan is lehet egységesebb egy bejegyzés.

Abba is, hogy egy egész évad is lehet egységesebb, tervezettebb.

Meg hogy könyvet írni nehéz. És ettől még a lényegkiemelős megoldások se mentenek.

Ezekből biztosan átszivárog valami a következő évadba; remélem, hogy látható is lesz, és különösen azt, hogy érdekes lesz mindenkinek, aki olvas.

Köszönöm ezt az évet!


Szeretnél még kapcsolódó cikkeket olvasni?
  • Vívós önismereti bejegyzés a Facebookon. Elvileg engem lehet látni a linkre kattintva vérző orral. A történet lényege, hogy a taktikát értékrendi alapon választottam ki, nem a helyzetnek megfelelően. A fenti jéghegyes kép alapján itt a hiedelem határozta meg a célt és viselkedést, vagy a hiedelem miatt sikerült félreismerni a környezeti tényezőket. Ezen is lehet elmélkedni, de egy szó mint száz, ez a rendszer egészen konkrét szituációkban is felfedezhető, s így egészen konkrét szituációk is válhatnak önismereti revelációkká.
  • Az imént említett bejegyzések arról, hogy milyen blogot írni:
    • A lamantin éve: ez a 2022-es évadot zárta le, arról szól, hogy milyen random módon válogattam témát hagyományosan.
    • Release notes 2023: a 2023-as évet lezáró, illetve a 2024-eset nyitó bejegyzésben volt szó arról a fejlesztgetésről, amit a tizedik évad után láttam hasznosnak. Ez a bejegyzés lényegében az ott megfogalmazott elképzelésekre reflektál.
    • Riff: ez a bejegyzés a szakképzés szakdolgozatomról szól, amiben egy kicsit kitértem a blog funkciójára is. A dolgozat témája fel-felbukkant itt a leadást megelőzőzen, lényegében itt kísérletezgettem az ötletekkel. Ez a munkamód valamennyire meg is maradt azóta.
  • További megemlített bejegyzések:
    • True colors c. bejegyzésben a diétámmal kapcsolatos döntésről regéltem, mely során először jött fel a cél-viselkedés-környezet hármas. Ott konkrétan az volt a téma, hogy a cél világos volt, a viselkedésemet azonban jobban befolyásolták a hiedelmek, mint a környezeti tényezők. (Insta összefoglaló itt. Az arról szól, hogy igazából mindegy is, mert nincs súlyos különbség a kettő közt.)
    • És ha már a hiedelmek hatalmáról van szó, felmerült még itt az Unforgiven c. bejegyzés is, ami arról szól, hogy a Kóros másokra irányultság sématartományba tartozó hiedelmek jobban meghatározhatják a céljainkat és viselkedésünket, mint szeretnénk. A viselkedés itt a végtelen mennyiségű munkát jelenti, hátha majd azért értékelnek minket. (Insta összefoglaló itt).
    • A vallás&pszichológia beszélgetés valamikor régen indult el. Akkor is sokat dolgoztam vele, más háttérre alapozva ugyan. Ezek a gondolatok az Eshtarhoz írt 1. bejegyzésből ismerhetők meg.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése