Blogbejegyzések 2021
Gyorsan és röviden, az áramlatok:
- a világ tele van hülyeséggel, amit jó észrevenned, akkor is, ha családi életigazságról van szó, vagy a saját konklúzióról, vagy tudományos vitáról
- hogyan menthetsz másokat?
- hogyan mentheted meg önmagad?
Ahogy átnéztem a tavalyi év bejegyzéseit, körülbelül a felük egyfajta csalódottságot, bizalomvesztést jár körbe. Ennek vannak nagyon általános szintjei, a "mit csinálnak az emberek" kategória, mint A kedvencek temetője, vagy az makro- és mikro-szintű önérvényesítéssel foglalkozó Of wolf and man. Meg vannak olyanok, amelyek inkább a szakmáról szólnak, a "hülyítik itt az embert a pszichó blablával" pillanatokról, amikor szakemberek belekeverednek egy áldozati-játszma Megmentő-szerepébe. Erre a konkrét bejegyzés a Szellemirtók volt, ami egy poén-sztori, de hát minden viccben van egy kis igazság. Hasonló logika volt a homofób-törvény/Pride alkalmából írt You will know my name mögött is. Végül volt egy hipotézis is arra, hogyan kerül a pszichológia ilyen játszmákba: a tömegképzés miatt nem alakul ki a pók-ösztön arra, hogy felismerjük azokat a horgokat, amelyeket azok a társadalmi mozgalmak vetnek ki, amikről kultúrembernek manapság illik valamilyen elköteleződést kialakítania. Az ezt összefoglaló '21-es zászlóalj volt amúgy a tavalyi év legtöbbet olvasott bejegyzése.
A "hogyan ments meg másokat" rész egy kicsit csalás, mert igazából nem olyan sztorikat írtam, hogy mit kell csinálni, hanem hogy hogyan értsünk meg helyzeteket, és bennük a szerepünket. Többnyire a hiedelmek ledöntéséről, az átkeretezésről meséltem ezekben a bejegyzésekben. A személyes vonalon maradva volt egy rövidke társasjátékozós cikk, Az Élet nevű game, aminek az volt az üzenete, hogy mindig van remény, de attól még meg kell tanulni játszani. A kevésbé személyes sztorik a Suicide song és a Mentőexpedíció voltak: ezek a munkahelyemnek köszönhetők. 2021 olyan év volt, ahol a szokottnál sokkal több embert kellett megmenteni, és az első, amikor nem sikerült mindenkit. Lehet, hogy írok még ilyeneket, mert végülis jó visszajelzéseket kaptam, de ettől még nem fog hiányozni az évnek ez az arca.
"Instagram" 2021
Gyérebb volt az előző év itt a blogon: kevesebben is olvasták, mint korábban, és én is kevesebb energiát fektettem bele. A bejegyzések nagy része spontán, amolyan egy este alatt megírható sztori volt (mondjuk van, aki ennek örült), a megtervezettek nagy része el se készült (mondjuk van, aki ennek nem örül: én).
Talán emiatt volt feltűnő, hogy egy-két közösségi médiába bepöckölt gondolat több emberhez jutott el, mint az ide írtak, pedig itt azért próbálok igényes lenni (most, hogy visszaolvastam az előző évet, a "próbálok" a mondat kötelező eleme lett).
Érdekességképpen, megosztanék kettőt!
Az első egy kép a tavaly indított trollkodós kampányomból.
Facebook 2021
A második közösségi médiás tétel a You will know my name előtt megírt kis sztori volt, amiben felidéztem, hogy milyen éretten lehet beszélgetni az amúgy értelmiségi szüleimmel a homoszexualitásról.
"A Pride-hónap eszembe juttatott egy sztorit, ami arról szól, hogyan kezdett szélesedni a szakadék köztem meg a Pride között. El is kezdtem írni bejegyzést. Metál is lesz benne.Valószínűleg azért is lazáztam a témával, mert nem gondoltam, mi lesz ebből a pedofil-törvényból. Mondjuk azt se gondoltam, hogy Gyurcsány kormányfő maradhat Öszöd után. Naiv vagyok, na.
Azon gondolkodtam, van-e olyan ember, aki tényleg elhiszi, hogy a pedofília és a homoszexualitás egy ligában játszanak, és hogy a melegek az iskolában fognak toborozni?
Eszembe jutott anyám, amikor próbált érvelni a meseországos könyv ellen. Azt kérdi, minek kell szexuális aberrációkat propagálni?
Hazafelé azon elmélkedtem, hogy mennyi minden eszébe juthatna az embernek arról, hogy két pasi szereti egymást. Jöhetne itt intimitás, párkapcsolati hisztik, a Backstreet boys teljes munkássága, meg minden. De úgy tűnik, hogy a tisztes általános iskolai tanár anyámnak leginkább az jut a melegekről eszébe, hogy a férfiak szanaszét kúrják egymást.
Ez alighanem tényleg része a műsornak. Továbbra is hozzáférhető lesz majd a neten, úgyhogy a felnövekvő generációnak lesz lehetősége tájékozódni a hard skillekből. Az érzelmi részt nem lesz már kivel átbeszélni a törvény árnyékában. Esetleg majd a nyugdíj előtt álló anyámhoz fordulnak a gyerekek a kérdésekkel. Lennék légy a falon...
Well played, Mum."
Végül arra a konklúzióra jutottam, hogy ez a kérdés a legjobb "nagy narratíva" 2021-hez.
Beoltás
Rájöttem, hogy volt egy téma 2021-ben, ami tálcán kínálta magát, és mégsem foglalkoztam vele itt: a Covid elleni védőoltás. A Facebookon ugyan belekeveredtem egy-két kommentharcba, illetve egy-két konzultációs alkalmat is tematizált a dolog, de amúgy nem nagyon került szóba.
Talán azzal lehetne összefoglalni az oltással kapcsolatos beszélgetéseimet, amivel a fenti "majd a tanárok figyelnek a gyerekre, nem kell ide felvilágosítás" történetet is: az oltásba vetett hit a hatalmon lévőkbe vetett hitté változott. Év elején nagyjából ugyanazt mondtam, mint most az oltásellenesek: ha lesz is oltás, nem fogok rohanni érte. Összeöntenek mindenféle szutykot, rápecsételik, hogy ez biztonságos, beadják, a gazdaság újra felpörög, aztán utánuk a vízözön, ha esetleg mégse sikerült volna olyan biztonságos löttyöt kidolgozni ennyi idő alatt. Főleg azon országok termékeivel szemben voltam szkeptikus, amelyek több embert tudnak bevetni, mint Mois-Nagant, cserébe visszapofázni a vezetésnek nem éppen a hosszú élet titka. Értem én, hogy ezeken a helyeken is elég komoly sztenderdek vannak a védőoltásra, és egy tudósuk holnap reggelre be tudnák magolni a teljes szakdolgozatomat, de mégis, meglehet, hogy a fenti példában megidézett Gogolákné nem tanárnak ment, hanem tiszti főorvosnak, és egyes kultúrákban ez inkább politikai szerep, mint orvosi.
A csalódottság és a tudomány emberei iránti bizalmatlanság feltehetően ebből a hangulatból táplálkozott a bejegyzéseimben.
Tökre megértem ám az oltáselleneseket. Nekik sincs olyan nagy tudományos előképzettségük, és túlontúl sok bizalmuk se a hatalomban. Ráadásul nincs ilyen haverjuk sem, aki segítene a döntésben.
Egy kicsit azért szeretnék én is olyan lenni, mint ők, és hozzátenni a társadalmi tőkéhez, többek közt ezzel a bloggal. 2021-ben - azt hiszem - én is próbáltam beoltani az embereket: ellenanyaggal a világ hülyeségeivel szemben, és vitaminokkal, azaz önismereti témákkal és reménnyel az erős pszichológiai immunrendszerért.
Kis szerencsével, én is csináltam a magam dolgát olyan jól, mint a haverjaim a sajátjukat, és adott ez valakinek valamit!
120% százalékosan mondhatom, hogy nem kicsit vagy ilyen. :) Kevés ember van, aki ne tekintene origónak, vagy Yoda-nak bármilyen pszichós, de egyébként mélyfilozófiai vagy szociális kontrukciós témában. A barátságra való méltónak tartás pedig kölcsönös, valószínűleg az erényeid miatt nem egy add-on, hanem szerves része vagy ezeknek a köröknek.
VálaszTörlésKöszi :)
Törlés